Через недобросовісні торговельні організації, що здійснюють комісійний продаж авто, державний бюджет України недоотримує мільярди гривень. Часто автомайданчики на власний розсуд ставлять у договорі купівлі-продажу вартість транспортного засобу. Свідоме заниження ціни призводить до того, що в разі сплати податку за продаж автівки сума сплачених податків – мізерна.
Для того, щоб урегулювати процедуру комісійної торгівлі транспортними засобами, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1132 від 1 жовтня 2024 року «Про внесення змін до Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери » . Документ набрав чинності 4 жовтня 2024 року.
Відповідно до постанови, якщо фізична особа продає вантажівку, причіп або автобус, вона має надати торговельній організації документ про оцінку. При іншому та більше продажах протягом року легкового авто, мопеда чи мотоцикла власник може подати витяг з сайту Міністерства економіки України, де вказано середньоринкову ціну транспортного засобу, або документ про оцінку. Отримати такий документ можна, пройшовши автотоварознавчу експертизу у фахівців Експертної служби МВС або суб’єктів оціночної діяльності, внесених до Державного реестру Фонду державного майна України.
Вартість, не нижча за зазначену в оцінці, буде внесена до договору купівлі-продажу. І, відповідно, із реальної вартості авто буде сплачуватись налог на дохід.
Фізична особа, яка планує продати легкове авто, мотоцикл чи мопед, також подає торговельній організації заяву у довільній формі щодо фактів продажу транспортних засобів у поточному році. Це потрібно для того, щоб визначити, чи потрібно сплачувати налог з отриманих доходів від продажу (обміну) транспортних засобів відповідно до статті 173 Налогового кодексу. Наприклад, продаж першого легкового автомобіля, мопеда чи мотоцикла протягом року не оподатковується. Всі інші вимагають сплати податку на дохід відповідно до категорії транспортного засобу та кількості продажів у році.
Торговельні організації не прийматимуть автівки для реалізації на своїх майданчиках у разі ненадання документів, передбачених для оподаткування транспортних засобів, а саме оцінки авто.
Також організації, що здійснюють комісійний продаж авто, будуть перевіряти власників у Державному реєстрі санкцій та в базі розшуку. Це дозволить уникнути легалізації та перепродажу транспортних засобів, власниками яких є підсанкційні особи або ті, що перебувають у розшуку.
Очікується, що врегулювання процедури комісійної торгівлі автомобілями сприятиме наповненню державного бюджету.
Консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88 або на сторінках Головного сервісного центру МВС у Фейсбуці та Інстаграмі. Відповіді на найпоширеніші питання та корисну інформацію черпайте на сайті.